Narodowe Czytanie 2021
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu
Akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP weszła na stałe do kalendarza wydarzeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu uczestniczy w niej od roku 2015.
W 2015 r. czytaliśmy Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 – osiem nowel na ośmiolecie akcji Narodowe Czytanie: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego,
Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego; w 2020 – Balladynę Juliusza Słowackiego.
W roku 2021 (podobnie jak w 2020) akcja Narodowe Czytanie odbywała się pod rygorem sanitarnym. Znacznie ograniczona została możliwość uczestnictwa w niej osób spoza Szkoły. Obowiązkowe były maseczki i zachowanie dystansu. Uczestnicy akcji w bieżącym roku czytali fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. W grudniu 2021 r. upływa 100. rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej polskiej aktorki, powieściopisarki, dramatopisarki i felietonistki.
W liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania 2021 inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda napisał o tym dramacie: To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
NARODOWE CZYTANIE 2021 rozpoczęło się w piątek 3 września 2021r. o godzinie 10:45. W programie znalazły się takie punkty jak:
1. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
2. Przedstawienie sylwetki Gabrieli Zapolskiej – prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela-bibliotekarza.
3. Wirtualne zwiedzanie wnętrza kamienicy z przełomu XIX /XX wieku.
4. Czytanie fragmentów dramatu „Moralność pani Dulskiej” z komentowaniem i wyjaśnianiem niezrozumiałych wyrazów oraz przerwami na ruch sceniczny przy muzyce z epoki.
5. Inscenizacja wg pomysłu uczestników.
6. Zabawa MODA W CZASACH PANI DULSKIEJ przy muzyce z epoki Gabrieli Zapolskiej.
Utwory muzyczne przygotowane jako ilustracja muzyczna do fragmentów dramatu „Moralność pani Dulskiej”: „Walc cesarski” Jana Straussa (syna), „Taniec węgierski g-moll nr 5” Johannesa Brahmsa i „Śmiały jeździec” Roberta Schumanna – znacznie urozmaiciły tegoroczne Narodowe Czytanie.
Ze względu na niewielką ilość egzemplarzy uczestnicy akcji korzystali ze smartfonów, czytników e-booków. Ponadto wybrane fragmenty wyświetlane były również na szkolnym „telebimie”, tj. ścianie w sali gimnastycznej.
Na zakończenie uczestnicy akcji Narodowe Czytanie 2021 otrzymali zaświadczenia - podziękowania z pamiątkowym stemplem przesłanym przez Kancelarię Prezydenta RP.