NARODOWE CZYATANIE 2023
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W KRUSZU
W tym roku przypada 12. edycja Narodowego Czytania. Ta akcja społeczna propagująca
znajomość polskiej literatury została zapoczątkowana w 2012 r. publiczną prezentacją „Pana
Tadeusza”. Nasza Szkoła nieprzerwanie bierze w niej udział od 2015 r. Akcję objęła honorowym patronatem Para Prezydencka RP.
Podczas tegorocznej edycji wspólnie czytaliśmy na głos powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.
„Nad Niemnem” – najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej – powstawała
w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.
Od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 do 1992
(wprowadzenie minimum programowego) „Nad Niemnem” było lekturą obowiązkową.
To wyjątkowy utwór podkreślający piękno nadniemeńskiej przyrody, przedstawiający panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, w którym żywe jest wspomnienie Powstania Styczniowego. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego zrealizowany został w 1987 r.
Nasze szkolne obchody tego święta polskiej literatury odbyły się w piątek 8 września 2023 r. (piątek) w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.
Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor Elżbieta Sadowska, przedstawiając zaproszonego gościa – Panią Dyrektor Magdalenę Bieniek z Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie.
Następnie Pani Anna Sęk, wcielająca się w rolę Elizy Orzeszkowej, przybliżyła
zgromadzonym kulisy powstania powieści „Nad Niemnem”, jej rolę w społeczeństwie polskim. Ponadto wyjaśniła trudne, niezrozumiałe dziś wyrazy. Potem zaprosiła zespół Szkolni T-raperzy do wykonania utworu "Nad Niemnem" zespołu T-Raperzy znad Wisły (Album: Lektury literatury, czyli bryki z towarzyszeniem muzyki 1996 r.)
Przygotowani uczniowie zaprezentowali fragmenty powieści, zwracając uwagę
na płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego fragmentu. Po nich czytali nauczyciele oraz goście.
W trakcie czytania uczestnicy NC 2023 poznali bohaterów powieści: Justynę Orzelską – młodą, ubogą krewną pana Benedykta Korczyńskiego, Martę Korczyńską – jej ciotkę, Jana Bohatyrowicza – młodego, pracowitego sąsiada, jego stryja – Anzelma oraz Fabiana Bohatyrowicza – zapalczywego i nieprzejednanego wroga dworu Korczyńskich i jego córkę – wesołą, zaradną Elżusię.
Wspólnie z Janem, Justyną i Anzelmem uczestnicy NC 2023 wybrali się do grobu
Jana i Cecylii – legendarnych protoplastów rodu Bohatyrowiczów.
Po zakończeniu spotkania każdy z uczestników NC 2023 miał okazję otrzymać
okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2023, przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Narodowego Czytania 2023, i tym, którzy wzięli w niej czynny i bierny udział.
A.S.