To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z trisomią 21. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
21 marca obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go nosząc kolorowe skarpetki nie do pary. Okazujemy w ten sposób symboliczne wsparcie dotkniętym nim osobom i ich bliskim.
Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03. a, że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem.
Dodatkowy chromosom powoduje spowolnienie rozwoju psychomotorycznego. Poziom inteligencji jest zazwyczaj obniżony. Występują także deficyty w rozwoju umiejętności porozumiewania się i zdolności rozumowania.
Osoby z zespołem Downa potrzebują od opiekunów ogromnej uwagi, serca, wielkiej wrażliwości i empatii. Jednocześnie bardzo ważne jest wyrabianie w nich samodzielności i wspieranie w dążeniu do niej.
Edukacja uczniów z zespołem Downa wygląda tak samo jak innych dzieci, ale z większym sercem, wrażliwością i empatią. Chodzi o to, aby traktować te dzieci jak wszystkie inne, żeby poczuły się tak samo ważne, tak samo bezpieczne, jak w innej szkole zdrowe dzieci. Największe siły skierowane są na rozwój samodzielności, kształtowanie odpowiednich zachowań i komunikację. Trzeba dopasować tę komunikację, bo nie wszystkie dzieci mogą komunikować się werbalnie.
Uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z osobami dotkniętymi zespołem Downa włożyli kolorowe, nie do pary skarpetki. W młodszych klasach odbyły się warsztaty
pt. „ Co wspólnego z Zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek”.
Zorganizowana w naszej szkole akcja miała na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi.
Pamiętajmy, wszyscy jesteśmy różni, a jednocześnie równi!
K.Ś.