Akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP weszła na stałe do kalendarza wydarzeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu uczestniczy w niej od roku 2015.
W 2015 r. czytaliśmy Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 – osiem nowel na ośmiolecie akcji Narodowe Czytanie: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego; w 2020 – Balladynę Juliusza Słowackiego; w 2021 Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
W roku 2022 lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania byłyBallady i romanse Adama Mickiewicza.
W liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania 2022 inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda napisał:
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.
NARODOWE CZYTANIE rozpoczęło się w piątek 2 września 2022r. o godzinie 13:00. W programie znalazły się takie punkty jak:
1. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
2.Prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela-bibliotekarza.
3. Czytanie z komentowaniem i wyjaśnianiem niezrozumiałych wyrazów oraz przerwami na ruch sceniczny przy muzyceFryderyka Chopina.
4. Animowana wersja ballady „Pani Twardowska” w reżyserii Lechosława Marszałka
5. Inscenizacja ballady „Powrót taty” wg pomysłu uczestników.
Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pan Rafał Mathiak Wójt Gminy Klembów, Pani Iwona Świebioda - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie - oraz Pani Agnieszka Nowicka – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Klemowie.
Na zakończenie uczestnicy akcji Narodowe Czytanie 2022 otrzymali podziękowania z pamiątkowym stemplem przesłanym przez Kancelarię Prezydenta RP.